Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z červen, 2021

Les Krkonoše

  Krkonoše (polsky Karkonosze, německy Riesengebirge) jsou geomorfologický celek a nejvyšší pohoří Česka a České vysočiny. Leží v severovýchodních Čechách (západní částí leží v Libereckém kraji, východní v Královéhradeckém) a na jihu polské části Slezska (v Dolnoslezském vojvodství). Nejvyšší horou Krkonoš i celého Česka je Sněžka (1603 m n. m.). Podle pověstí střeží pohoří bájný duch Krakonoš. Krkonoše patří mezi nejoblíbenější horská místa v Česku.

Skokanské můstky Harrachov

  Skokanské můstky Harrachov najdete na severním svahu Čertovy hory v Harrachově. Areál zahrnuje pět skokanských můstků a Mamutí můstek K -180 se řadí mězi šest největších na světě. Pravidelně se zde pořádají významné závody v letech na lyžích a konalo se tady také mistrovství světa (1983, 1992). Skokanské můstky si můžete bezpochybně zařadit mezi historické stavby, protože nejstarší skokanský můstek pochází již z roku 1920. V areálu středních můstků jsou skokanské můstky K40 (kritický bod 40 m), K70 a K90. Výše na Čertově hoře je umístěn areál velkých skokanských můstků vybudovaný v letech 1978 - 1983. Zde se nachází můstek K120 a mamutí můstek pro lety na lyžích K180. Tento mamutí můstek patří mezi 6 největších můstků na světě. Konají se na něm závody světového poháru v letech na lyžích. V letech 1983, 1992, 2002 a 2014 se zde konalo také mistrovství světa.

Mumlavský vodopád

  Mumlavský vodopád je necelých 10 metrů vysoký vodopád, který se nachází v Libereckém kraji, okrese Semily v České republice asi 2 km od Harrachova. Jedná se o přírodní zajímavost, která se nachází v ochranném pásmu Krkonošského národního parku.

Sněžné jámy v Krkonoších

  Sněžné jámy jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na slezské straně Krkonoš. Sněžné jámy jsou přírodní rezervací na polské straně Krkonoš. Jedná se o dva ledovcové kary o hloubce 215 m s rozpukanými žulovými stěnami. Ve dně Velké Sněžné jámy jsou dvě ledovcová jezírka o hloubce do 1,5 m. V Malé Sněžné jámě vede čedičová žíla až do výšky 1425 m. V okolí žíly se vyskytuje 216 druhů vzácné květeny.

Lomikámen Sněžné jámy

  Lomikámen je rod vyšších dvouděložných rostlin z čeledi lomikamenovité. Jsou to většinou vytrvalé byliny s jednoduchými listy a pětičetnými květy. Jsou rozšířeny v počtu asi 450 druhů v Evropě, Asii, severní Africe, Severní Americe a jihoamerických Andách. Většina druhů se vyskytuje v horách a arktických oblastech.

Sněžné jámy, Piechowice, Dolnoslezské vojvodství, Polsko

  Sněžné jámy, Piechowice, Dolnoslezské vojvodství, Polsko - 19.06.2021, výhled Sněžné jámy jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na slezské straně Krkonoš.

Sněžné jámy skály 19.06.2021

  Fotografie pořízena 19.06.2021 Sněžné jámy (německy Schneegruben, polsky Śnieżne Kotły) jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na slezské straně Krkonoš. Jáma na severním svahu se jmenuje Malá Sněžná jáma (polsky Mały Śnieżny Kocioł), 550 m dlouhá, 400 m široká a 300 m hluboká, na východním svahu je Velká Sněžná jáma (polsky Wielky Śnieżny Kocioł), 800 m dlouhá, 600 m široká a 300 m vysoká, na jejímž dně se nacházejí ledovcová jezírka Śnieżne Stawki. Sněžné jámy jsou výborným příkladem alpské krajiny, zastoupené řadou vzácných rostlin (např. lomikámen sněžný, lomikámen vstřícnolistý aj.). V roce 1837, tj. v počátcích krkonošské turistiky, byla nad Sněžnými jamami postavena budka s občerstvením a útulkem pro 2 osoby, svého času první krkonošská stavba určená výhradně pro turistické účely. Po roce 1858 zbudovaný kamenný dům s restaurací pro 50 lidí už umožňoval nocleh pro 21 osob. V letech 1896–97 byl z iniciativy rodu Schaffgotschů postaven na vrcho...

RTK tkalcovna Puzzle a Big Picture

  RTK tkalcovna Rokytnice nad Jizerou, 3D Puzzle a Big Picture efekt k volnému použití. Moje fotografie , hudbu nebo videa najdete na stránkách Instagramu , SoundCloudu , YouTube , Facebooku , Twitteru nebo mapách Google . Všechna média můžete volně využívat pro komerční i nekomerční využití. Jsou-li média opatřena vodoznakem (logem PetrPikora.com ), musí být prezentována včetně tohoto vodoznaku. Chcete-li média prezentovat bez autorského vodoznaku, kontaktujte mě prosím. Pomohl jsem Vám? Můžete mi přispět libovolnou částkou na další tvorbu. Děkuji.

Sněžné jámy Big Pictures efekt

  Sněžné jámy Big Pictures efekt Moje fotografie , hudbu nebo videa najdete na stránkách Instagramu , SoundCloudu , YouTube , Facebooku , Twitteru nebo mapách Google . Všechna média můžete volně využívat pro komerční i nekomerční využití. Jsou-li média opatřena vodoznakem (logem PetrPikora.com ), musí být prezentována včetně tohoto vodoznaku. Chcete-li média prezentovat bez autorského vodoznaku, kontaktujte mě prosím. Pomohl jsem Vám? Můžete mi přispět libovolnou částkou na další tvorbu. Děkuji.

Sněžné jámy 3D Puzzle stažení

  Sněžné jámy 3D Puzzle stažení Moje fotografie , hudbu nebo videa najdete na stránkách Instagramu , SoundCloudu , YouTube , Facebooku , Twitteru nebo mapách Google . Všechna média můžete volně využívat pro komerční i nekomerční využití. Jsou-li média opatřena vodoznakem (logem PetrPikora.com ), musí být prezentována včetně tohoto vodoznaku. Chcete-li média prezentovat bez autorského vodoznaku, kontaktujte mě prosím. Pomohl jsem Vám? Můžete mi přispět libovolnou částkou na další tvorbu. Děkuji.

Panorama Sněžné jámy

  Panorama ze dne 19.06.2021 Sněžné jámy (německy Schneegruben, polsky Śnieżne Kotły) jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na slezské straně Krkonoš. Jáma na severním svahu se jmenuje Malá Sněžná jáma (polsky Mały Śnieżny Kocioł), 550 m dlouhá, 400 m široká a 300 m hluboká, na východním svahu je Velká Sněžná jáma (polsky Wielky Śnieżny Kocioł), 800 m dlouhá, 600 m široká a 300 m vysoká, na jejímž dně se nacházejí ledovcová jezírka Śnieżne Stawki. Sněžné jámy jsou výborným příkladem alpské krajiny, zastoupené řadou vzácných rostlin (např. lomikámen sněžný, lomikámen vstřícnolistý aj.). V roce 1837, tj. v počátcích krkonošské turistiky, byla nad Sněžnými jamami postavena budka s občerstvením a útulkem pro 2 osoby, svého času první krkonošská stavba určená výhradně pro turistické účely. Po roce 1858 zbudovaný kamenný dům s restaurací pro 50 lidí už umožňoval nocleh pro 21 osob. V letech 1896–97 byl z iniciativy rodu Schaffgotschů postaven na vrcholu V...

Sněžné jámy 19.06.2021

  Sněžné jámy (německy Schneegruben, polsky Śnieżne Kotły) jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na slezské straně Krkonoš. Jáma na severním svahu se jmenuje Malá Sněžná jáma (polsky Mały Śnieżny Kocioł), 550 m dlouhá, 400 m široká a 300 m hluboká, na východním svahu je Velká Sněžná jáma (polsky Wielky Śnieżny Kocioł), 800 m dlouhá, 600 m široká a 300 m vysoká, na jejímž dně se nacházejí ledovcová jezírka Śnieżne Stawki. Sněžné jámy jsou výborným příkladem alpské krajiny, zastoupené řadou vzácných rostlin (např. lomikámen sněžný, lomikámen vstřícnolistý aj.). V roce 1837, tj. v počátcích krkonošské turistiky, byla nad Sněžnými jamami postavena budka s občerstvením a útulkem pro 2 osoby, svého času první krkonošská stavba určená výhradně pro turistické účely. Po roce 1858 zbudovaný kamenný dům s restaurací pro 50 lidí už umožňoval nocleh pro 21 osob. V letech 1896–97 byl z iniciativy rodu Schaffgotschů postaven na vrcholu Vysoké pláně několikapatrový...

3 000 000 zhlédnutí na mapách Google

  Vážení uživatelé, děkujeme za téměř 3 000 000 zhlédnutí fotografií na mapách Google . Mapy Google je internetová mapová aplikace a technologie poskytována zdarma společností Google, která pohání mnoho mapových služeb včetně stránek Map Google, Google Ride Finder, Google Transit a mapy vložené na internetové stránky třetích stran.

Východ slunce Rezek

Východ slunce Rezek Krkonoše. Horská samota Rezek, dříve zvaná evangelickými osadníky Jeruzalém, leží pod Vlčím hřebenem při silnici z Rokytnice nad Jizerou do Vítkovic. Evangeličtí osadníci se na Rezek uchýlili po bitvě na Bílé Hoře. 

Paseky nad Jizerou, letecké fotografie, říjen 2016

  Obec Paseky nad Jizerou byla založena patrně již v 16. století, nejstarší záznam je až z roku 1654. Je pravděpodobné, že v této době byly v nejstarší části obce zvané Makov skelné hutě, zatímco v Havírně, kde jsou patrné zbytky dolů, se podle lidové tradice dobývalo stříbro. Les směrem do hor ustupoval, vznikaly nové paseky s chalupami, objevily se tkalcovské stavy. Největšího počtu obyvatel dosáhly Paseky v r. 1869, kdy ve 212 popisných číslech žilo 1710 obyvatel. Přestože Paseky byla vždy česká obec, za 2. světové války byla okupována. Po skončení války došlo k velkému vylidnění. Chalupy kupovali rekreanti, půda přišla do necitlivých rukou, louky trpěly těžkou mechanizací, mnohde zůstávaly nepokoseny. Roku 1976 byly Paseky připojeny k Rokytnici nad Jizerou, o tři roky později byla zrušena škola. Od roku 1990 jsou Paseky opět samostatnou obcí.

RTK spol. s r.o. Rokytnice nad Jizerou, Lysá hora 30.01.2019

  Letecký pohled z roku 2019 na dnes již neexistující textilní firmu RTK spol. s r.o. v Rokytnici nad Jizerou, kousek pod Lysou horou. RTK, spol. s r. o. v Rokytnici nad Jizerou, byla společnost, která navazovala na dlouholetou tradici textilní výroby v Rokytnici nad Jizerou. Základy firmy je tak možno datovat už na rok 1867. Vyráběly se zde vždy převážně bavlněné tkaniny a to hladké i žakárské, režné i barevné, určitou dobu měla firma i vlastní bělidlo, takže sama upravovala tkaniny do konečné prodejní podoby. Po 2 světové válce byla firma jedním ze závodů národního podniku Seba n.p. Podstatné změny nastaly po roce 1992, kdy byla firma zprivatizována. Byla tak zahájena nová etapa rozvoje firmy a to pod současným názvem RTK, spol. s r.o. Následně vstoupil minoritním podílem do firmy i zahraniční kapitál, který umožnil jak modernizaci strojního parku, tak i zabezpečení nových zakázek a naplnění strojních kapacit tkalcovny. V této době došlo také k rozsáhlé modernizaci celého objektu...

Orel u zříceniny hradu Trosky

 

U čtyř pánů - Rozcestí Krkonoše

  Rozcestí na náhorní planině západních Krkonoš. Původně hraniční bod čtyř polesí - Harrachov, Rezek, Vítkovice a Krausovy Boudy. Místo dobrých výhledů. Přístup po žluté značce od bývalé Jestřábí boudy nebo Labské louky, po modré značce od Krakonošovy snídaně (Harrachova) nebo Labské boudy a po zelené značce od pramene říčky Mumlavy.

Harrachovy kameny panorama 06.06.2021

  Harrachovy kameny (německy Harrachsteine) jsou s výškou 1421 m desátou nejvyšší horou české strany Krkonoš, ležící 6 km severozápadně od Špindlerova Mlýna a 6 km severovýchodně od Rokytnice nad Jizerou. Vrchol poskytuje panoramatický rozhled. Na vrcholu se vypínají žulové skalky vysoké 5 m, samotná hora je budovaná ze svoru. Směrem na jih přechází vrcholová plošina do skalnatých srázů Velké Kotelní jámy, severní svahy jsou mírné a svažují se na Pančavskou louku. Na severním svahu pod hřebenem stojí několik řopíků, betonových bunkrů z doby před 2. světovou válkou. Porost tvoří řídké ostrůvky kleče s ojedinělým výskytem smrků. Na vrcholu roste jen smilka.

Harrachovy kameny 06.06.2021

  Harrachovy kameny (německy Harrachsteine) jsou s výškou 1421 m desátou nejvyšší horou české strany Krkonoš, ležící 6 km severozápadně od Špindlerova Mlýna a 6 km severovýchodně od Rokytnice nad Jizerou. Vrchol poskytuje panoramatický rozhled. Na vrcholu se vypínají žulové skalky vysoké 5 m, samotná hora je budovaná ze svoru. Směrem na jih přechází vrcholová plošina do skalnatých srázů Velké Kotelní jámy, severní svahy jsou mírné a svažují se na Pančavskou louku. Na severním svahu pod hřebenem stojí několik řopíků, betonových bunkrů z doby před 2. světovou válkou. Porost tvoří řídké ostrůvky kleče s ojedinělým výskytem smrků. Na vrcholu roste jen smilka.