Přeskočit na hlavní obsah

Západ slunce Český ráj

 

CHKO Český ráj je chráněné území o rozloze 181 km² založené v roce 1955 za účelem ochrany přírodního prostředí a vzácných ekosystémů. Je nejstarší chráněnou oblastí tohoto typu na našem území.

Základní rysy krajiny Českého ráje tvoří kvádrové pískovce a rozsáhlá skalní města. Významné krajinné dominanty často tvoří vrcholy vulkanického původu jako například kopec Trosky se stejnojmennou zříceninou hradu. Skalní města bývají doplněna řadou dalších krasových tvarů, jako jsou jeskyně, pseudozávrty, skalní brány a okna. Mezi nejvzácnější živočichy vyskytující se na území Českého ráje patří vrápenec malý.

Moje fotografie, hudbu nebo videa najdete na stránkách Instagramu, SoundCloudu, YouTube, Facebooku, Twitteru nebo mapách Google. Všechna média můžete volně využívat pro komerční i nekomerční využití. Jsou-li média opatřena vodoznakem (logem PetrPikora.com), musí být prezentována včetně tohoto vodoznaku. Chcete-li média prezentovat bez autorského vodoznaku, kontaktujte mě prosím. Pomohl jsem Vám? Můžete mi přispět libovolnou částkou na další tvorbu. Děkuji.

Rovněž poskytuji poradenství v oblasti programování v Pythonu a strojového učení a vidění (rozhodovací stromy, algoritmy, podpůrné vektory, lineární diskriminační analýza, kvadratická diskriminační analýza, neuronové sítě, hluboké učení, Bayesovské sítě) a oblasti tzv. umělé inteligence UI (Artificial Intelligence AI). Dále se úzce zaměřuji na  software společnosti Adobe (Photoshop, Animate, Lightroom, Acrobat, ...), FL StudioPyCharm a Orange.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zámek Valdštejn fotografie

Valdštejn (Waldstein) je zřícenina v okrese Semily blízko Turnova, v oblasti Českého ráje. Rodový hrad pánů z Valdštejna pochází z druhé poloviny 13. století. Je jedním z nejstarších hradů v tomto kraji.Nyní je Valdštejn v držení města Turnova. Hrad postavila jedna z větví rodu Markvarticů asi v letech 1260 až 1280. Byl to zřejmě Jaroslav z Hruštice či jeho syn Zdeněk a Valdštejn se pak stal jejich rodovým sídlem, podle něhož oni i jejich potomci používali predikát páni z Valdštejna. Jsou označováni jako Valdštejnové. Jaroslav z Hruštice (Hruštice byla tvrz u Turnova) zprvu používal jméno Jaroslav z Lemberka, protože byl příslušníkem rodiny Lemberků, třetím synem Havla z Lemberka. Havel z Lemberka pocházel z rodu Markvarticů, který získal v severních Čechách rozsáhlá území za pomoc Přemyslovcům. Matkou Jaroslava byla Zdislava z Lemberka, svatořečená v roce 1995.

Prachovské skály fotografie

Prachovské skály jsou pískovcová skalní oblast, přírodní rezervace a součást Chráněné krajinné oblasti Český ráj, která se rozkládá zhruba 5 až 7 km severozápadně od Jičína mezi Prachovem, Pařezskou Lhotou, Dolním Lochovem a Blaty v Královéhradeckém kraji. Skalní masiv vznikl v období druhohor jako usazeniny mělkého křídového moře. Chráněné území je v péči AOPK ČR - regionálního pracoviště Liberecko. Geomorfologicky jsou Prachovské skály součástí celku Jičínská pahorkatina, podcelku Turnovská pahorkatina, okrsku Vyskeřská vrchovina a podokrsku Prachovská pahorkatina, jejíž jsou samostatnou geomorfologickou částí.

Vyhlídka Míru rozcestník

Vyhlídka Míru se nachází ve střední části prachovského skalního města u skal na Císařskou chodbou a poskytuje nám asi nejlepší rozhled na velké území skalního města Prachovských skal a na horizont západním směrem. Z vyhlídky je možné spatřit velké množství skalních věží a mnohdy i pohled na horolezce zdolávající některou z nich. Naproti přes údolí je možné vidět Pechovu a Šlikovu vyhlídku. Na horizontu pak můžeme spatřit siluetu symbolu Českého ráje hradu Trosky či vrchol Vyskeře. Dovede nás k ní velký i malý prohlídkový okruh. Z vyhlídky Míru je pěkný rozhled na okolní skály, Prachovskou jehlu, Madonu a Plecháč. Vidět jsou také Trosky, Vyskeř a Mužský.